Zarządzenie nr 4/2020
Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp.
z dnia 15.06.2020
w sprawie wprowadzenia Procedur zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania
Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. w trakcie epidemii COVID-19.
Na podstawie Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2012 poz. 406), Statutu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. przyjętego uchwałą nr XXV/134/2012 Rady Miejskiej Borku Wlkp. z dnia 8 listopada 2012 roku oraz wytycznych rekomandowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
-
Wytycznych dotyczących funkcjonowania domów, centrów i ośrodków kultury w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce
-
Wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce
zarządza się, co następuje:
§ 1.
Wprowadza się Procedury zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania
Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. w trakcie epidemii COVID-19
§ 2.
Wykonanie zarządzenia powierza się pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik do Zarządzenia 4/2020
Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
w Borku Wlkp.
z dnia 15.06.2020
Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania
Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. w trakcie epidemii COVID-19
§1
-
Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania Miejsko-Gminnego Ośrodka w Borku Wlkp. (dalej M-GOK) w trakcie epidemii COVID-19 dla uczestników działań statutowych oraz pracowników, zwana dalej Procedurą, określa warunki i zasady zachowania bezpieczeństwa dla wszystkich osób przebywających w M-GOK ul. Powstańców Wlkp. 4 63-810 Borek Wlkp. wraz z terenem administrowanym przez M-GOK oraz zasady uczestnictwa w działalności statutowej M-GOK.
-
Procedura obowiązuje wszystkich uczestników działalności statutowej M-GOK (m.in. zajęć, warsztatów, prób) – zajęć ruchowych (w tym artystycznych) i tych z zakresu edukacji artystycznej i kulturowej i/oraz interesantów, pracowników oraz inne osoby
i instytucje korzystające z usług, współpracujące lub przebywające w M-GOK.
§2
Procedura obejmuje:
-
Zapewnienie bezpiecznego dystansu czasowo-przestrzennego i środków higieny dla uczestników zajęć i pracowników oraz dezynfekcji pomieszczeń M-GOK.
-
Postępowanie w przypadku podejrzenia u uczestnika i pracownika zakażenia koronawirusem.
-
Druki Oświadczenia o stanie zdrowia dziecka (załącznik 1. ) oraz Oświadczenia o stanie zdrowia pełnoletniego (załącznik 2.), które przez przystąpieniem do pierwszych zajęć uczestnicy zobowiązani są wypełnić (pełnoletni) lub w przypadku niepełnoletnich (rodzice, opiekunowie) i dostarczyć instruktorowi M-GOK.
§3
Zapewnienie bezpiecznego dystansu czasowo-przestrzennego i środków higieny dla użytkowników oraz dezynfekcja pomieszczeń
-
Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dostępne są dla użytkowników w budynkach M-GOK, w następujących miejscach:
- przy wejściach do budynku (przy głównym wejściu oraz od str. biur)
- przy wejściu do sali widowiskowej, konferencyjnej
-w widocznym miejscu w przestrzeni otwartej (na czas działań)
-
Ustala się limit uczestników zajęć w przestrzeni zamkniętej (min. 10 m2 pomieszczenia na osobę):
-
w sali widowiskowej M-GOK– 12 uczestników i 1 instruktor,
-
w sali konferencyjnej M-GOK – 7 uczestników i 1 instruktor,
-
w salce plastycznej M-GOK- 3 uczestników i 1 instruktor,
-
garderoba - 2 uczestników i 1 instruktor,
-
Ustala się limit uczestników zajęć w przestrzeni otwartej - teren administrowany przez M-GOK wyznaczony przestrzenią trawnika (lub/ i barierką/ taśmą)
-
10 uczestników i 2 instruktorów, z zachowaniem odległości między nimi co najmniej 2m
-
Podczas uczestnictwa w zajęciach obowiązuje zasada zachowania 2-metrowego dystansu w stosunku do innych osób, a w przypadku zajęć instrumentalnych 3-metrowego (dzieci i osób niepełnosprawnych zachowanie dystansu względem rodziców i opiekunów nie obowiązuje).
-
Należy unikać kontaktu ze wspólnymi powierzchniami dotykowymi, np. klamki, poręcze, włączniki światła.
-
W celu zapewnienia bezpiecznej organizacji zajęć ustala się organizację zajęć według schematu w budynku M-GOK.
-
1 grupa zajęciowa (wejście drzwiami od str.biur, wyjście przez drzwi główne)
-
15-minutowa przerwa techniczna na dezynfekcję i wietrzenie sal,
-
2 grupa zajęciowa (wejście drzwiami od str.biur, wyjście przez drzwi główne)
-
15-minutowa przerwa techniczna na dezynfekcję i wietrzenie sal,
-
Itd.
-
ostatnia grupa zajęciowa( wejście drzwiami od str.biur, wyjście przez drzwi główne)
dezynfekcja i wietrzenie sal po ostatniej grupie.
-
Zajęcia odbywają się w określonym czasie. Ewentualne spóźnienie może spowodować niedopuszczenie do zajęć. W czasie zajęć nie ma możliwości przebywania osób poza uczestnikami zajęć i pracownikami M-GOK na terenie obiektu.
-
Od osób uczestniczących w zajęciach wymagana jest bezwzględna dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek jednorazowych.
-
Nierespektowanie zasad bezpieczeństwa zostanie zgłoszone do służb porządkowych (straż miejska, policja). Osoby nierespektujące zasad bezpieczeństwa nie będą mogły korzystać z zajęć.
§4
Zasady przebywania w obiektach M-GOK
-
Zajęcia organizowane w M-GOK nie przewidują możliwości przebywania osób trzecich w obiektach. W czasie zajęć w obiekcie przybywają wyłącznie uczestnicy zajęć odbywający zajęcia w danym momencie i pracownicy M-GOK.
-
Każdorazowe korzystanie z obiektów wymaga zgodności z ustalonym grafikiem zajęć i zgody Dyrektora M-GOK lub zawarcia stosownych umów.
-
Obecność w czasie każdych zajęć jest odnotowana w dzienniku natychmiast po rozpoczęciu zajęć danej grupy.
-
Uczestnicy bezwzględnie są zobowiązani przestrzegać zaleceń pracowników M-GOK, regulaminow wewnętrzynych i instrukcji. Nieprzestrzeganie zaleceń skutkujące ryzykiem zdrowia i życia może doprowadzić do wykreślenia uczestnika z zajęć.
-
Instruktor może nie dopuścić do udziału w zajęciach osoby stwarzającej ryzyko dla zdrowia i życia innych osób.
-
Każda forma zajęć odbywająca się w M-GOK w czasie epidemii musi być zgłoszona do akceptacji przez Dyrektora M-GOK.
§5
Procedury ochronne dla pracowników M-GOK:
-
Obowiązek noszenia maseczek i rękawiczek jednorazowych obowiązuje pracowników podczas kontaktu z interesantami. W przypadku prowadzenia zajęć, przebywania samodzielnego lub do trzech osób – pracowników Instytucji istnieje możliwość niestosowania maseczek. Należy jednak zachować zasady bezpieczeństwa (dystans, dezynfekcja w przypadku kontaktu z tym samym przedmiotem).
-
Pracownicy podczas organizacji zajęć obowiązkowo posiadają na twarzy założoną maseczkę lub przyłbicę ochronną oraz jednorazowe rękawiczki ochronne, z wyjątkiem instruktorów tańca oraz wokalu.
-
Częste mycie rąk/ dezynfekcja zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych.
-
Do pomieszczeń socjalnych wstęp dozwolony jest wyłącznie dla pracowników.
-
Dezynfekcja powierzchni (włączników, poręczy, klamek, blatów biurek,) przy użyciu środka dezynfekującego o zawartości alkoholu powyżej 60% następuje po każdych zajęciach.
§6
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u uczestnika zajęć zakażenia koronawirusem:
-
W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie zostaje wpuszczona na teren M-GOK. Zostaje ona poinstruowana o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie 999 albo 112.
-
Zgłoszenie incydentu do dyrektora M-GOK oraz ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
-
Ustalenie listy pracowników oraz uczestników (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w części/częściach obiektu w których przebywał uczestnik i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
§7
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u pracownika zakażenia koronawirusem:
-
W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie stawia się na stanowisku pracy.
-
Zgłasza incydent do bezpośredniego przełożonego oraz dyrektora M-GOK, co umożliwi ustalenie obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.). Zostaje poinstruowana o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie 999 albo 112.
-
Ustalone zostają listy pracowników oraz uczestników (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w obiekcie, w których przebywał użytkownik i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
Postanowienia końcowe:
-
Uczestnik działań ststutowych M-GOK niestosujący się do wytycznych dla funkcjonowania M-GOK w trakcie epidemii wirusem COVID-19 może być czasowo lub na stałe pozbawiony prawa do korzystania z zajęć M-GOK.
-
Zmiany postanowień wytycznych dokonuje się w trybie zarządzenia dyrektora M-GOK.
-
Zaleca się śledzić bieżące komunikaty na stronie internetowej www.mgok.borekwlkp.pl.
Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
w Borku Wlkp.
Justyna Chojnacka